تبلیغات
قلمه زدن درخت توت چگونه است ؟ آموزش با تصاویر

آموزش کامل قلمه زدن درخت توت درخت توت یک از درخت ها ی با ثمر است میو ه های این درخت بیضی شکل هستند. درخت توت ارقام مختلفی دارد از درخت توت در تهیه شربت، مربا و انواع نوشیدنی استفاده میشود. این درخت در تابستان به باردهی میرسد. برای رشد به آبیاری منظم، نور کافی […]

آموزش کامل قلمه زدن درخت توت

درخت توت یک از درخت ها ی با ثمر است میو ه های این درخت بیضی شکل هستند. درخت توت ارقام مختلفی دارد از درخت توت در تهیه شربت، مربا و انواع نوشیدنی استفاده میشود. این درخت در تابستان به باردهی میرسد. برای رشد به آبیاری منظم، نور کافی ،  هرس به موقع  کود، آب و هوای مناسب نیازدارد. درخت توت نیز همانند دیگران درختان به رشد به آب و هوای مخصوصی نیاز دارد. توت در منطقه ای قادر به رشد خواهد بود که میزان کافی از نور خورشید بهره مند شود.

درخت توت در سایه نیز مقاوم است و زنده می مانند اما اگر میزان نور کافی به این درخت نرسد بارردهی درخت  تحت تاثیر قرار میگیرد و به شکل قابل توجهی کم میشود. درخت توت نیز همانند دیگر گیاهان با قلمه زنی میتوان تکثیر کرد. در ادامه مراحه قلمه زنی توت را به شما یاد خواهیم داد. . شما با دقت این مراحل را طی کنید تا در قلمه زنی درخت توت موفق عمل کنید. . موفق به تکثیر  این درخت ارزشمند شوید.

 مراحل قلمه زنی درخت توت

  1.  تهیه قلمه: قلمه زنی درخت توت به دو روش انجام میشود یکی از این روش ها بخش سبز و دیگری بخش چوبی درخت توت است. بهترین زمان برای قلمه زنی زمستان یا پاییز است در این  فصول چون درخت به خواب میرود روند قلمه زنی نیز بهتر انجام خواهد شد. یکی از شاخه های درخت توت که داری جوانه هایی به تعدادد 6 یا بیشتر باشد و همچنین طول این شاخه نیز زیاد باشد را انتخاب کنید  و آن را به صورت اریب برش بزنید.
  2. ریشه دار کردن قلمه: برای ریشه دار کردن قلمه کافی است آن را داخل آب قرار دهید و این آب را هر چند روز یکبار عوض کنید که ریشه های قلمه به خوبی بتواند رشد کند. فورا بعد از قلمه زنی قلمه را داخل آب قرار دهید در این صورت ریشه دهی و رشد قلمه به خوبی انجام خواهد شد. بعد از 30 روز قلمه ریشه دار خواهد شد .
  3. کاشت قلمه در گلدان: وقتی که ریشه های قلمه به خوبی رشد کردند تقریبا مانند قلمه زدن ازگیل که در این مرحله  و بلند وقطور شدند قلمه را داخل گلدان کاشت کنید. خاک گلدانی را که برای کاشت قلمه انتخاب کردید با ماسه و پرلیت پر کنید و خاکی که قلمه را در آن کاشت میکنید به خوبی زهکشی کنید. تا قلمه در گلدان بتواند فرایند رشد خود را به خوبی ادامه دهد. در زمان ریشه دار کردن امکان دارد بر روی قلمه میوه هایی رش کند که بهتر است این میوه ها را از روی قلمه بردارید تا قلمه بتواند به خوبی رشد کند و قوی تر بشود. دراین مرحله باید به آبیاری قلمه نیز توجه لازم را داشته باشید و قلمه را به طور مرتب و منظم آبیاری کنید.

قلمه زدن درخت توت

کاشت درخت توت

برای کاشت درخت توت که یکی از بهترین درختان برای کاشت در حیاط است  ابتدا باید به آب وهوای منطقه زندگی خود توجه کنید زیرا همان طور که می دانید دخت توت نیز همانند درختان دیگر به شرایط آب و هوایی متفاوت برای رشد نیاز دارد. بهترین آب و هوا برای کاشت درخت توت آب و هوای گرم و متعادل است. اگر شما در مناطق سردسیری زندگی می کنید بهتر است توت را در بهار قبل رویش جوانه ها بکارید. در مناطق گرمسیری می توانید در پاییز اقدام به کاشت درخت خود کنید زیرا در این صورت آب و هوای سرد برای رویش ایندرخت مشکل ساز نخواهد بود.

بدین ترتیب با توجه به آب وهوا اقدام به کاشت نهال خود بکنید و نهال ها را به زمین اصلی برای کاشت منتقل کنید و با یک برنامه منظم و اصولی به درخت خود آب دهید. کوددهی مناسب نیز از جمله موارد مهم در کاشت درخت توت است زیرا هر چه بهتر از کود برای تغذیه درخت استفاده کنید درحت نیزروند رشد خود را به خوبی طی خواهد کرد.

خاک مناسب برای کاشت قلمه توت

قبل ازکاشت درخت توت بهتر است خاک را مورد بررسی قرار دهید و زهکشی را بادقت انجام دهید. مطمعن شوید که درخت دیگری از قبیل توت فرنگی، گوجه فرنگی و فلفل در محل کاشت درخت توت کاشته نشده باشد چون این گیاهان در صورت کاشت به بیماری های مختلفی دچار میشوند  که در این صورت درخت شما نیز تحت تاثیر این بیماری ها قرار خواهد گرفت. بنابراین کاشت درخت توت در یک مکان جدید تا حد زیادی از ابتلای این درخت به انواع بیماری ها جلوگیری میکند اگر میخواهید این درخت مانند پالونیا سریع رشد کند خاک غنی نیاز دارد .

نحوه آبیاری درخت توت بعد از کاشت قلمه

سه هفته مکرر به درخت خود آب دهید و مطمعن شوید که خاک به خوبی مرطوب میشود. بعد از سه هفته یک تا دو اینچ درخت خود را در هر روز آبیاری کند. آبیاری درخت توت در زمان برداشت نیز چهار تا پنج اینچ است. سیسم ریشه ای درخت توت کم عمق است بنابراین میزان آبیاری درخت توت نباید از شش اینج بیشتر باشد.

 هرس درخت توت

هرس درخت توت را به خوبی و در زمان درست انجام دهید تا درخت بتواند روند رشد خود را به خوبی طی کند هرس درختان یکی از اقدامات مورد اهمیت در زراعت است. بهترین زمان برای هرس درخت توت فصل زمستان است.در هرس کردن درخت شاخه هایی که به داخل فرو رفته اند را حذف کنید. شاخه هایی که جلوی نور را گرفته اند و مانع رسیدن نور خوشید به شاخه های دیگر میشوند را نیز حذف کنید.  هرس کردن شاخه های بیمار نیز میتواند روند رشد درخت توت را بهتر کند. هرچه هرس درخت بهتر و در زمان مناسب تری صورت گیرد درخت نیز بهتر رشد خواهد کرد.

ارسال نظر جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد سردبیر